Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

Tepede Bir Ev

GÖKHAN GÖKSEVEN

22 ARALIK 2018 - 26 OCAK

PİLOT, Gökhan Gökseven’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Tepede bir ev”e ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. Sergi, 22 Aralık - 26 Ocak tarihleri arasında, merkezi kaygısı “yalnızlık” olan bir dizi yeni çalışmayı izleyicilerle buluşturacak.

Hiçbir şey beklendiği gibi gitmez, herkes başarısız olur ve insanlar hüsrana uğrarsa, yalnızlık bir mutluluktur. Gökhan Gökseven’in sergideki tabloları, yalnızlıktaki potansiyel güzelliğe bakıyor. 

Sergi, Gökseven’in sanatsal dönüşümüne kapsamlı bir bakış sunuyor. Sergideki eserlerin tamamında, sanatçının kararlılığı açıkça görülür: Kopma anları, terk edişler, kırılma noktaları onu tetikler. Sanatçı, yara kabuklarını koparır ve eski yaraları açar. Gökseven’in niyeti, izleyicileri bu resimlerdeki düşüncelerini veya iç dünyasını keşfetmeye yönlendirmek değil, kendi başlarına bir yolculuğa çıkmalarını sağlamaktır. Bu resimler, insanların korkuları ve fantezileri için birer paratoner işlevi görür.

Sanatçı, yalnızlığı çok çeşitli bağlamlarda ele alır. Keskin bir anlatıdan ziyade şiirsel bir ritim yaratır. Resimlerinde, hırçın kedilere, öfkeli kasabalılara, çevrelerinden uzaklaşmış şişman ve yalnız adamlara rastlarsınız. Bazen insan ya da hayvanlardan ari bir manzara belirir. Melankolik atmosferler ile sevimli figürler. Merak, korku ve umut bir aradadır. 

Mükemmel görünme baskısının her zamankinden daha büyük olduğu bir çağda, sanatçı garip olanı tasvir etmeyi tercih eder. Tuvalleri savunmasızlığın yalın gücünün nişanesidir. Ve hep birlikte, içinde yaşadığımız toplumsal düzene bir cevap üretirler.

Gökhan Gökseven’in PİLOT’taki ilk solo sergisi 26 Ocak’a dek görülebilir olacak. 

Sanatçı hakkında:

Gökhan Gökseven, 2013 yılında Ringling Koleji Sanat ve Tasarım Bölümü'nü bitirdi. 2015 yılında New York Sanat Akademisi Resim Bölümü'nde MFA'yı tamamladı. 2016'ya kadar aynı bölümde asistanlığı aldı ve New York ve Türkiye’de çeşitli karma sergilere katıldı. Sanatçı İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.

Where you will meet them, 2015, tuval üzerine yağlı boya, 81x86 cm

SERGİ GÖRSELLERİ