Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt

13 HAZİRAN 2014 - 13 HAZİRAN 2014

Kitap tanıtımı/Film Gösterimi/Tartışma

 

18:30

 

İnci Eviner

Şafak Çatalbaş

İris Ergül

Seçil Demircan

Ecem Sarıçayır

Ali Şahan Kuru

 

Sizleri; 13. İstanbul Bienali kapsamında sanatçı Inci Eviner ve açık çağrıyla davet edilen 40 öğrencinin Galata Rum Okulu’nda gerçekleştirdikleri performatif araştırmaları “Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt” üzerine konuşmaya-tartışmaya çağırıyoruz. 

 

“Aygıt” neydi, nasıl başladı, nasıl evrildi? “Aygıt”ın günlük ritmini sürdürmek nasıl mümkün oldu? “Aygıt” a dahil olanların birbiriyle ilişkisini belirleyen, şekillendiren etmenler nelerdi? Şiirin hayatı ve “performans”ı sürdürmekteki rolü neydi? “Aygıt” bir metodla mı hareket ediyordu? gibi sorular çerçevesinde açımlanacak bir açık oturum olması hedefleniyor. 

 

Açık oturuma gelenler ayrıca, Elif Kamışlı’nın editörlüğünde, Esen Karol tasarımında hazırlanan ve IKSV tarafından yayınlanan “Ortak bir Eylem Aygıtı: Bir Etüt” kitabını Co-Pilot’ta bulabilecekler. 

 

İnci Eviner “Aygıt”la ilgili: 

“Aygıt” çalışması içinde sık sık yaptığımız toplantılarda, sanatın bilgi üretim ve anlamlandırma süreçlerini değerlendiriyor; aynı zamanda bunu içinde hareket edebileceğimiz bir olanağa çevirmeye çalışıyorduk. Önümüzde geniş bir ifade ve form repertuarı oluştu. Bir yerden başlamamız gerekiyordu. Bütün bu fikirleri, formları ve kavramları harekete geçirmek; ait oldukları bağlamlardan söküp çıkarmak lazımdı. Anlam dizgelerinin bastırdığı ne varsa açığa vurmaya zorlayacak bir şeyler yapmalıydık. Bu bir açığa çıkarma eylemi olmalıydı. İdeolojinin kendini saklama stratejilerini bozguna uğratmanın bir yolunu bulmalıydık.” diyor. 

 

Ortak Bir Eylem Aygıtı: Bir Etüt