Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

SANATÇILAR

FİKRET ATAY

1976 Batman, Türkiye.

Örebro, İsveç'te yaşıyor ve çalışıyor.

Video sanatçısı Atay, doğu ve batı, gelenek ve modernite, sivil ve askeri çatışmalara odaklanır.  Samimi ve basit yaklaşımı, izleyicilere en küçük yerel meseleleri dahi daha geniş bir kavrayışla verir. Sanatçı, günlük yaşamın farklı yönlerine bakar ve yaratıcılığın geri kazanım potansiyelini ortaya koyar. Siyasi baskıyı, askeri müdahaleyi, yerel ve küresel arasındaki birleşimi, gelenek ve deneyselliği sorgulamak için paradoksları kullanır. Sanatçının filmlerindeki müzikleri, bir isyan ve gençlik umudunun sembolü olarak görmek olasıdır. Atay’ın herhangi bir videosunu izlerken, yarattığı duygulanım ve kara mizahının içinde kayboluruz.

Centre Pompidou, Paris, Tate Modern, Londra gibi uluslararası müzelerde ve sanat merkezlerinde eserleri gösterilen sanatçı, Castello di Rivoli, Torino, İtalya; MAXXI, Roma, İtalya; Pinchuk Sanat Merkezi, Kiev, Ukrania; San Francisco, ABD Modern Sanat Müzesi; Hammer Müzesi, LA; Chicago Çağdaş Sanat Müzesi; Portikus, Frankfurt, New Museum, New York; MoMA PS1, New York, ABD gibi önemli kurumlarda yer aldı. Ayrıca Atay, Sidney Bienali, Lyon Bienali, İstanbul Bienali gibi önemli bienallere davet edildi.

Video çalışmaları, Tate Modern, Londra, İngiltere; Fransa'daki Paris'teki Moderne de la Ville de Paris Müzesi; Kadist Vakfı, Paris, Fransa; F.R.A.C Île-de-France, Paris; MACBA, Barselona, İspanya; MUDAM, Lüksemburg; İstanbul Modern Müzesi, Türkiye; İsrail Müzesi, Kudüs; MUSAC, Leon, İspanya; Fransa; MACM, Montreal, Kanada, Vehbi Koç Vakfı, İstanbul, Türkiye gibi önemli kamusal müze koleksiyonlarında yer almaktadır.

Sanatçının katıldığı sergiler arasında; ''Tinica'' Philadephia Museum Of Art, PA, ABD, (2023),MACBA Collection:Prelude Poetic, Intention, Barselona, İspanya,(2023), ''Floating Islands'' İstanbul Modern, (2023),“Sizi rahatsız etmeye geldim”, Gislaveds Konstahll (2019), “Evrenin Etrafında Döndüğü (Bölüm V)”, SAVVY Contemporary (2018), “10 Yaşında”, Fondazione Fotografia Modena (2017), “House of House” Avam Kamarası ”, Portikus (2017),“ İstanbul: Tutku, Sevinç, Öfke ”, MAXXI (2016),“ ROCI Barışa Giden Yol: Bilmediğiniz Deneyler ”, Akademi Sanat Müzesi, Easton (2015),“ Destini / Storie / Vite ”CaMec, İtalya (2014),“ Paris Köyü ”, Pilot, İstanbul, Türkiye,“ Manifesta - Unloop Kino ”, St Petersburg, Rusya (2014),“ Dikkat Ekonomisi ”, Kunsthalle Wien, Avusturya (2014),“ Lines Yürüyerek Yapıldı ”, Hayfa Sanat Müzesi, İsrail (2011),“ Gelecek Nesil Sanat Venedik Ödülü ”, Palazzo Papadopoli, Venedik (2011) ve“ Starter, Vehbi Koç'un Çağdaş Sanat Koleksiyonundan Seçilmiş Eserler ”, ARTER, İstanbul (2010) Fikret Atay, Viafarini, Milano, İtalya (2010); Batman - Batman, Outlet, İstanbul (Türkiye); Bonner Kunstverein, Almanya (2008); Çekiç Projeleri, UCLA Çekiç Müzesi, Los Angeles, ABD (2006); Le Plateau / Frac Île-de-France, Espace Expérimental, Paris, Fransa (2006); Kunstverein für die Rheinlande ve Westfalen, Düsseldorf, Almanya (2005); Fikret Atay-Ursula Blickle videosu, Kunsthalle, Wien, Avusturya (2005) bulunmaktadır.

Dansın Asileri, 2002, Video, 10’57’’

ESERLER

SERGİLER

İLGİLİ