Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

PLEASE SUBMIT YOUR EMAIL TO GET INFORMED ABOUT EXHITIBIONS, NEWS, ETC.


SUBMITTED!
THANK YOU!

PAST

Senkron

SERRA TANSEL,  AKIN AKSU

15 APRİL - 30 APRİL

Pilot Galeri, 15-30 Nisan tarihleri arasında Senkron Video Art kapsamında, Serra Tansel ve Akın Aksu'nun video eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sanatçıların 2021 tarihli video çalışmaları ilk kez izleyicilerle buluşuyor. 

Ayrık Meydan hakkında;

 

Ayrık Meydan, Beyoğlu Belediyesi Altıncı Daire ve Beyoğlu Vergi Dairesi önündeki Şişhane Meydanı’nda bir günü gözlemliyor. Otlar ve babaların kullanıcılarına yön tayin ettiği bu alan, halktan ziyade iktidarın meydanlarla ilişkisini resmediyor. Tabiatımsı öğeler ile bölünen meydan, hem mekan ile canlılar, hem de canlıların birbirleri arasında müzakerelere, çarpışmalara, slalomlara neden oluyor. Hiçbir şeyin tutunamadığı, olgunlaşamadığı, hatıra biriktirmeye, bir araya gelmeye izin vermeyen bu kaygan zemin, üzerindeki herşeyi aşağıya doğru akıtarak tepesindeki heybetli yapıları koruduğunu zannetse de İstanbul’un ufuk çizgisi hep denizlere açılıyor.

İlerleme hakkında;

“Bilinç, organikliğin en son gelişimi ve onun en az tamamlanmış, en zayıf parçasıdır. Bilinçten, bir hayvanın, bir insanın, gereğinden daha önce mahvolmasına neden olan sayısız hata doğar.”

Serra Tansel 1989 yılında İstanbul’da doğdu. 2011’de Londra’da Central Saint Martins Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan sanatçı Londra’da yaşıyor. Son dönem sergileri arasında Zevk Meselesi(Hayırlı Evlat), Pera Müzesi, "Passion can create drama out of inert stone"?!, Peak, Elephant & Castle Shopping Mall, Londra, Higher(solo sergi) PİLOT, Istanbul, Heavens!, Battersea Arts Centre, Londra ve Bilsart, İstanbul (2019); Sinopale 7 (2019); Billboard 8171, Annin Arts, Londra (2018); Hiçbir Şey Görememek -karma sergi, Mari Spirito küratörlüğünde, Alt Bomonti, İstanbul (2017); Sera Tansel Unlimited, noshowspace, Londra (2015); Dünya Döner, Museum aan de Stroom, Anvers (2015); Joanna Peace ile  Γ Λ Υ Κ Ι Α   Μ Ο Υ, Snehta, Atina; Duval Timothy ile Su İkramımızdır, Polistar, İstanbul (2014) bulunmaktadır. Serra Tansel, İpek Hamzaoğlu ve Gizem Karakaş ile kurdukları Hayırlı Evlat; Alper Oruç, Daniela Nofal ve Yamen Makdad ile kurdukları Makkam ve 80’lerden beri devam eden Bonnington Café kolektiflerinin üyesidir. 

Akın Aksu, 1986 doğumlu, yazar, senarist, oyuncu ve sanatçı. Çanakkale'de Güzel Sanatlar eğitimini tamamlayan Aksu, Bir Taşra Köpeği adlı romanında, Türkiye’de düzenlenen bienalleri konu edinerek, bir düşünme tarzı olarak kavramsal alanın Türkiye’ye özgü manzaralarını karnavalesk bir biçimde ele aldı. Bir Üniversitelinin Not Defteri adlı kitabının bir bölümü olan Ahlat Ağacı ise Nuri Bilge Ceylan tarafından çekildi ve uluslararası başarı gösterdi. Edebiyat ve sinema alanındaki çalışmalarıyla paralel olarak fotoğraf ve video gibi medyumları kullanarak ürettiği eserleri, çok sayıda karma sergi ve bienalde yer aldı. Sanatçı halen ‘Kuru Otlar Üstüne’ isimli filmin senaristi olarak çalışmaya devam etmekte. 

 

Serra Tansel, Ayrık Meydan, 2021

EXHIBITION PHOTOS

RELATED