Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

SANATÇILAR

EMİR ERKAYA

1987 yılında İzmir’de doğan Emir Erkaya, İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi Resim Bölümü'nü bitirdikten sonra İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden 2011 yılında mezun oldu.

Sanatçı, ana akım medyanın, toplumsal algıların bilinçli bir biçimde yer vermediği hikayeleri, insanları ve alt kültürleri konu alan resimler üretir ve kayıt dışı bırakılanın kaydını tutar. Sanatçının pratiği, yaşadığı ülke ve şehirle iç içedir. Resimlerinde kişisel hayatından, tarihten, İstanbul’un alt kültürlerinden, Türkiye siyasi tarihinden ilham alan Erkaya,

bu anlatıların dışında tutulan öznelere yer verir ve onları resimlerinin ana odağı yapar.

Erkaya’nın toplumsal konuları ve hayatındaki insanları masallaştırdığı resimleri, çağlar ve kültürler ötesi referanslar verir. Yer yer cinselliğin ve gerilimin ön plana çıktığı figüratif resimleri, iyi ve kötü, fail ve kurban, kadın ve erkek gibi kavramları vurgular. Figürleri olağan saflıklarıyla resmeden sanatçı, kişilerin topluma karşı durdukları alanı ve onlara atanmış sıfatları çözümleme işini izleyiciye bırakır.

Seçili sergileri arasında "Büyücü Eve Geliyor" (Pilot Galeri, Istanbul, 2022), “Çark” (Karşı Sanat Çalışmaları, İstanbul, 2022), “Warehouse9” (Solo Exhibition, Kopenhag, 2018), “Dandelion Visions” (Blake Fest, Bognor Regis, 2017), Harmony Gallery (İstanbul, 2016), “Mamut Art Fair” (İstanbul, 2016), “311 Artworks” (İstanbul, 2012), vardır.

 

Portrait of Kuzgun, 2017, Tuval üzerine yağlı boya, 50x70cm

ESERLER

SERGİLER

İLGİLİ