Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

Açık Şehir

DENİZ AKTAŞ,  ÖZGE TOPÇU

9 ŞUBAT 2016 - 19 MART 2016

Pilot Galeri 9 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında yılın ilk grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Deniz Aktaş ve Özge Topçu’nun farklı medyumlar kullanarak ürettikleri kentsel mekan tahayyülleri “Açık Şehir” başlıklı sergide bir araya geliyor.

Büyük ölçekli şehircilik hareketlerinin damgasını vurduğu 20. yüzyılı, içinde bulunduğumuz “kent yüzyılı” takip etmekte. 21. yüzyıl, tekrar keşfedilen kentsel mekanlar üzerinden tanımlanan ve kent aktörlerinin kente dair söz söyleme hakkını yeniden anlamlandırdığı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Açık Şehir sergisindeki çalışmalar, günümüz kentinin sürekli devinim halindeki, açık-uçlu yapısına atıfta bulunuyor.

Kentler ve rüyalarla kurduğumuz ilişkiyi birbirine benzeten Italo Calvino’ya göre “en beklenmedik rüyalar bile bir bilmecedir. Kentleri de rüyalar gibi arzular veya korkular kurar”. İlk defa bu ikili sergide bir araya gelen Aktaş ve Topçu da, kent-içi durumları aktarırken korku ve arzulardan besleniyorlar. Sahici kent deneyimlerinden söz edip farklı medyumlarla kurmaca mekanlar yaratıyorlar.

Deniz Aktaş bu sergi için tamamladığı çizim ve resimlerinde, kentin hafızasında yer eden travmaları insan ve mekan ilişkisi üzerinden irdeliyor. Sanatçının büyük bir titizlikle betimlediği sahneler çetrefilli, derinlikli ve dağınık bir kentin binalarına kentsel dönüşümün, zorla tahliyenin, yıkım ekiplerinin ve hatta çatışmaların bıraktığı izleri taşıyor. Aktaş’ın içinde yaşayanları yutan, boğan, sarmalayan ve görünmez kılan binaları izleyicide bir girdaba kapılma veya labirentte kaybolma hissi yaratıyor.

Özge Topçu’nun son yerleştirmeleri “Natürmort” ve “Presence II” ise, Aktaş’ın kaotik tasvirlerinin tersine, ehlileşmiş ve steril kentler öneriyor. Eserlerinde, içinde yaşadığımız dünyanın politik ve ekonomik düzenini oluşturan "sistem" lerin yapay kurgusuna odaklanan sanatçı, mutlak gerçeklik alanları yaratmaya çalışır. Farklı ülkelerden çeşitli modernist mimari örneklerini inceleyerek, bu örnekleri, farklı medyumlar kullanarak deforme eder ve yeniden yorumlar. Topçu, son çalışmalarında ise, post modern mimari ve kentsel tasarım örneklerini, günlük kullanım objeleriyle yeniden yapılandırarak, günümüzün “inşa etme”, “yıkma”, “yeniden yapma” keyfiliğine işaret eder. Günümüzün yüceltilen ve ikonlaşan mimari örnekleri, günlük objelere dönüştürülür.

Sanatçıların kent üzerine düşünen desen, resim, heykellerden oluşan çalışmaları, 19 Mart’a dek Pilot’ta görülebilir olacak.

Deniz Aktaş, 1987 doğumlu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 2010 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdi. Halen Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans yapmakta. Sanatçının katıldığı sergilerden bazıları; Mitolojiler, 3. Mardin Bienali(2015), İkinci Doğa, ODTÜ Art-16 (2015), Bir savaş nasıl hatırlanmalıdır? Cer Modern(2015), Homo homini- ya da yarını unutmak, M1886(2014), Mamut Art Project, Antrepo, İstanbul(2013), 3.Çanakkale Bienali "Amok Koşucusu" video seçkisi(2013).

Özge Topçu, 1987 doğumlu, İstanbul´ da yaşıyor ve çalışıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bileşik Sanatlar Programı’ndan mezun oldu. Ardından Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Bölümü yüksek lisans programına girdi ve öğrenimine değişim öğrencisi olarak Burg Giebchischenstein Kunsthochschule Halle Almanya 'da devam etmektedir. Sanatsal çalışmaları modernist ulus kimliği yapılandırılması ve mimari konularında yoğunlaşmıştır. Katıldığı başlıca sergiler arasında;  “Locality and Global Discourses 2015”, California University School of Art, San Fransisco, USA, "İstihale Buhranı" Kişisel Sergi, Hush Gallery (2015) “İnce Ayarlı ve Çoğul”, Kuad Galeri(2015), “İkinci Doğa”, ODTÜ (2015), Sınırlar Yörüngeler 15 - 16”, Siemens Sanat(2014), Rotary Sanat Ödülü Sergisi, Finalist, Proje 4L / Elgiz Güncel Sanat Müzesi(2014), Mamut Art Project(2014) yer almaktadır.

Deniz Aktaş, 2015, 200 x 160 cm, tual üzerine mürekkep

SERGİ GÖRSELLERİ