Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

ALINDI

UYGUR YILMAZ

6 KASIM 2014 - 13 ARALIK 2014

 CO-PİLOT, 6 Kasım – 13 Aralık tarihleri arasında Uygur Yılmaz’ın "Alındı" başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Uygur Yılmaz yaz aylarında hareketlenen tatil bölgelerinin sonrasına, kalabalıktan geride kalan izlere odaklanmaya devam ediyor. "Alındı" sergisinde, turizmin ölü sezonunun sessiz birer tanığına dönüşen fotoğraflarına, son dönem üzerine yoğunlaştığı hazır-nesneleri eklemleniyor. 

 

Yılmaz’ın ölü sezonda plajlarda ve civarında yaptığı keşif gezilerinde buldukları, veya tesadüf eseri karşısına çıkan kalıntılar, sanatçı müdahalesinden sonra tek bir çatı altında bir araya geliyor. Bu çalışma yöntemi sanatçının pratiğine arkeolojik bir bakış açısı da kazandırıyor. Bu esnada, kullanılmış bir adisyon defterini atıldığı köşeden çıkarıp bir bellek taşıyıcısına dönüştürürken, karaya vurmuş bir deniz bisikleti parçasına da pansuman yapıp galeriye taşıyor. 

 

"Alındı", sanatçının işlevsizlik / işlev kaybetme ve hasar alabilirlik üzerine düşündüğü ve anlamı kaydırma, yeniden-anlamlandırma yollarını sorguladığı bir sergi. Turizm atıklarını dönüşüme sokarken yeni bir soru da açığa çıkıyor: “... endüstriyel geri dönüşüm seyrine müdahalede bulunurken, bu nesneleri tüketim endüstrisinin döngüsünden temelli olarak kurtarıyor muyum? Yoksa, başka bir endüstrinin, sanat dünyasının parçası olarak yeni bir işlevsellik mi katıyorum?”

 

Uygur Yılmaz, "Alındı" sergisinin ağırlık noktasına yerleşen üç boyutlu çalışmalarında kara ve deniz, kış ve yaz, kültür ve kaos arasındaki geçişliliğin peşine düşerken, sanatsal üretiminde hem malzeme hem de fikir bağlamında yeni bir dönemin kapısını aralıyor.

 

 

Uygur Yılmaz, Vacuum, vacuum cleaners and sand, dimensions variable

SERGİ GÖRSELLERİ