Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GÜNCEL

Beden Fragmanları

ATEŞ ALPAR,  DEMET YORUÇ,  ECE AĞIRTMIŞ,  EMİR ERKAYA,  GÖZDE MİMİKO TÜRKKAN,  HALİL ALTINDERE,  HAMRA ABBAS,  İREM TOK,  MELİH ÇEBİ,  MURAT ŞAHİNLER,  SERRA TANSEL,  TUFAN BALTALAR,  ZEREN GÖKTAN

28 MAYIS - 13 TEMMUZ

PİLOT Galeri, 28 Mayıs - 13 Temmuz 2024 tarihleri arasında 13 sanatçının “Beden Fragmanları” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Ateş Alpar, Demet Yoruç, Ece Ağırtmış, Emir Erkaya, Gözde Mimiko Türkkan, Halil Altındere, Hamra Abbas, İrem Tok, Melih Çebi, Murat Şahinler, Serra Tansel, Tufan Baltalar ve Zeren Göktan’ın katılımıyla düzenlenen sergi; insan bedeni üzerinden toplumsal cinsiyet rolleri, hibrit bedenler, doğa-beden ikiliği, kapitalizm tarafından üretilen ideal bedenler ve ona karşı gelme yöntemleri, toplumsal normlar karşısında bedenin direniş alanına dönüşmesi meselelerine odaklanıyor.

Beden, çok uzun zamandır çeşitli mücadelelere sahne olan bir alan. Başta medya olmak üzere çoğunlukla beyaz, heteroseksüel erkek egemen bakışın ürettiği idealleştirilen bedenlerin yerine farklı bedenleri/kendi bedenini savunmak bu mücadelenin en önemli yapı taşlarından biri. Feminist ve queer sanatçılar, bedenlerini birer direniş sembolüne dönüştürerek hepimizi özgürleştirdiler ve bedeni 60’lardan bugüne yeniden ve yeniden tanımladılar.  Birçok sanatçı, bedenler üzerinde yaşanan değişimleri, yaratıcı süreçlerinde kendi bedenlerini kullanarak keşfetti ve keşfetmeye de devam ediyor.

Sergide yer alan sanatçılar; ‘öteki’, kadın, queer kimliklerini sahiplenirken, benliğin sabit olmadığı aksine sürekli bir akış halinde olan karmaşık bir ilişkiler ağı olduğu ihtimalini izleyiciye sunuyor.  Sanatçılar, bedenleri aracığıyla ataerkillik, kadın düşmanlığı, ırkçılık ve muktedirlik koşulları altında yaşamanın ürettiği duygusal çalkantıyı hissettirirken, normatifliğin pürüzsüz yüzeyine karşı, sızıntı yapan, parçalanan ve gülen bedenler öneriyor. Kimileri yüz ifadeleri, beden dilleri veya performans yoluyla birbirimizle iletişim kurmanın birçok yolunu keşfediyor. Diğerleri ise çalışmalarında kendi bedenlerini kullanarak benliğin anlatılarını tasavvur ediyor.

Fiziksel hisler ve hazlar, beden aracılığı ile deneyimlenirken yalnızca zihinlerde değil, bedenlerde de yer edebilen deneyimler yaşanır. İlk nefesi almayı başardığımız andan itibaren başlayan bu keşif süreci, anne memesi ile başlayarak, kendi bedenimizi ve beden parçalarımızı keşfetmek ve anlamak üzere kafamızı meşgul eder. Derimiz değişimin izlerini takip ettiğimiz mekanlar haline gelmeye başlar. Her biri birbirinden farklı olan vücutlarımızın, olumlu ve olumsuz yarattığı sınırların bilinci ile sorumluluklarımız oluştukça, tercihlerimiz ve hayat akışımız da şekillenir.

Mimiko Türkkan’ın kendi bedenine bakan işi Pudica, Zeren Göktan’ın bir dizi kadın üzerinden toplumsal baskılar üzerine düşünen çalışması Deep Blue, Serra Tansel’in buluntu fotoğraflardaki kadın başlarını tamamladığı Kafalı Kadınlar’ı, Demet Yoruç’un modellik kariyeriyle paralel giden resim çalışmalarındaki kendine/bedenine yabancılaşma hali, Ateş Alpar’ın queer gece hayatının içine daldığı Dipten ve Derinden fotoğrafları, Emir Erkaya’nın Lale Müldür’ü hayaletlerle bir geçit töreninde resmettiği yeni çalışması, İrem Tok’un kesik beden parçalarını heykelleştirdiği yeni çalışması, Tufan Baltalar’ın kuşatılan değil bizzat doğayla bir olan yeni bedenleri gösterdiği bir dizi seramik heykeli, Melih Çebi’nin kapitalizmin her daim gülümsemeye zorladığı bedenleri hicvettiği yeni eserleri, Murat Şahinler’in drag queen ve body buildingcisi, Halil Altındere’nin robot Sofia portresi ile hiper realistik tarzda ürettiği Half Asistant heykel çalışması, Ece Ağırtmış’ın oyuncul heykelleri, Hamra Abbas’ın çocuk oyun hamurlarından ürettiği işçi portreleri sergide görülecek işler arasında. Sergi kapsamında bir dizi performans da gerçekleşecek. Sergi açılışında Lale Müldür, 4 Haziran tarihinde ise Gözde Mimiko Türkkan izleyicilerle buluşacak.

 

PİLOT Galeri’nin “Beden Fragmanları” başlıklı sergisi, 13 Temmuz 2024 tarihine kadar görülebilir.

Beden Fragmanları

SERGİ GÖRSELLERİ