Sıraselviler caddesi. No:83/2
Beyoğlu/İstanbul
info@pilotgaleri.com
0212 245 55 05

SERGİLER, ETKİNLİKLERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ


KAYDEDİLDİ!
TEŞEKKÜRLER.

GEÇMİŞ

HIGHER

SERRA TANSEL

27 ARALIK 2019 - 15 ŞUBAT

PİLOT, 27 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında, Serra Tansel’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisi HIGHER’a ev sahipliği yapıyor. 

HIGHER, İstanbul’un neoliberalizmindeki şiirsellikten yola çıkıyor. Çalışmalarında, dünyaya yerleşme yöntemlerimizi ve evlerimize çizdiğimiz sınırları ele alan Tansel, HIGHER sergisinde, İstanbul’da 1980’lerden sonra hızla yükselen ve küresel emlak pazarında da yer edinen özel güvenlikli sitelere odaklanıyor. Bekçiler, kameralar, duvarlar ve tellerle örülen bu yerleşim alanları, hapishaneleri ve askeri üsleri akla getirirken, Tansel’in konu edindiği gayrı menkuller, toplumda büyük kırılmalara yol açıyor. Deprem yasasından faydalanarak, rant paylaşımı, ekonomik eşitsizlikler ve etnik temizlik gibi sarsıntılı zeminlerde yükselen sitelerin etraflarındaki duvarlar, sınıflar arası çizgileri maddileştiriyor ve ‘öteki’ni daha da yabancı ve tekinsiz bir hale getiriyor. Bu sitelerin, hatta uzantılarındaki emlakçı ve ev dekorasyon mağazalarının modern-lüks-değerli algısı yaratan batı dillerinde isimlendirilmesi ise, toplumu kendi kültür ve diline yabancılaştırıyor. Eğreti batılılaşma serüvenimizde, bu gayrimenkullerin reklamları aynı zamanda heteroseksüel çiftlere, inci dişler ve sıcak yuvalarının yemyeşil çimlerinde koşuşturan sarışın ve “renkli” gözlü çocuklar vadediyor.

Gayrimenkul şirketleri mahallelerimizin altını kazarken, Tansel, bu piyasanın ürettiği hayallerin ve arzu imgelerinin/dilinin altını kazıyor. Çoğu zaman doğayı katlederek yükselen yapılar, isimlerindeki doğa öğeleriyle yaptıkları kıyımı telafi etmeye çalışırken içinde yaşadığımız sanrı, bu yalan dünyayı ele veriyor. Tansel’in HIGHER’daki işleri, reklam estetiğine ve bu fantezi dünyanın parlak renklerine bürünerek, bu kurgulanmış absürt düzeni görselleştirmeyi hedefliyor. 

Serra Tansel 1989 yılında İstanbul’da doğdu. 2011’de Londra’da Central Saint Martins Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan sanatçı Londra’da yaşıyor. Son dönem sergileri arasında Heavens!, Battersea Arts Centre, Londra ve Bilsart, İstanbul (2019); Sinopale 7 (2019); Billboard 8171, Annin Arts, Londra (2018); Hiçbir Şey Görememek -karma sergi, Mari Spirito küratörlüğünde, Alt Bomonti, İstanbul (2017); Sera Tansel Unlimited, noshowspace, Londra (2015); Dünya Döner, Museum aan de Stroom, Anvers (2015); Joanna Peace ile  Γ Λ Υ Κ Ι Α   Μ Ο Υ, Snehta, Atina; Duval Timothy ile Su İkramımızdır, Polistar, İstanbul (2014) bulunmaktadır. Serra Tansel, İpek Hamzaoğlu ve Gizem Karakaş ile kurdukları Hayırlı Evlat; Alper Oruç, Daniela Nofal ve Yamen Makdad ile kurdukları Makkam ve 80’lerden beri devam eden Bonnington Café kolektiflerinin üyesidir. 

Serra Tansel, Balance Güneşli (Sunny), 2019, Hahnamüle kağıdı üzerine fotografik baskı, alüminyuma marufle, 85 x 60 cm

SERGİ GÖRSELLERİ